yisrael012332
  • yisrael012332
David needs to make $210 for a trip. He plans on selling 18 bags of snacks to raise money. The lowest acceptable price for him to sell these to make his goal is $______.
Algebra
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
yisrael012332
  • yisrael012332
@zepdrix
yisrael012332
  • yisrael012332
@welshfella
yisrael012332
  • yisrael012332
@UsukiDoll

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

yisrael012332
  • yisrael012332
@Tazmaniadevil
yisrael012332
  • yisrael012332
@taylorbug1225
yisrael012332
  • yisrael012332
@DarkMoonZ
yisrael012332
  • yisrael012332
@dreamstoogood
yisrael012332
  • yisrael012332
@jgirl128
yisrael012332
  • yisrael012332
@jgirl128
yisrael012332
  • yisrael012332
HELP
jgirl128
  • jgirl128
just divide 210 by 18
yisrael012332
  • yisrael012332
11.67
yisrael012332
  • yisrael012332
??
jgirl128
  • jgirl128
I believe that is correct :) cause 210 divided by 18 is 11.6666666667, so you just round to 11.67
anonymous
  • anonymous
yepp what he said ^^^
UsukiDoll
  • UsukiDoll
yup. 210 / 18 = 11.67 but wow who would buy a snack at almost $12 in real life?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.