The ratio of the number of cups of red paint to the number of cups of yellow paint that Garcia mixed to make a shade of orange paint is 4:1. Part A: Write a sentence to describe the number of cups of red paint that Garcia mixed with each cup of yellow paint. (4 points) Part B: How many cups of yellow paint should Garcia add to each cup of red paint to make the shade of orange? Explain your reasoning. (4 points) Part C: If Garcia purchased 6 cups of red paint for $42, what is the unit price per cup of red paint? (2 points)

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

The ratio of the number of cups of red paint to the number of cups of yellow paint that Garcia mixed to make a shade of orange paint is 4:1. Part A: Write a sentence to describe the number of cups of red paint that Garcia mixed with each cup of yellow paint. (4 points) Part B: How many cups of yellow paint should Garcia add to each cup of red paint to make the shade of orange? Explain your reasoning. (4 points) Part C: If Garcia purchased 6 cups of red paint for $42, what is the unit price per cup of red paint? (2 points)

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

need help asappppp
A- For every one cup of yellow paint, Garcia added four cups of red paint, which is a ratio of 4:1. B- For one cup of red paint, 1/4 cup of yellow paint should be used, because of the ratio 4 red:1 yellow. C- $42 / 6 = $7 per cup of red paint.
thank you so much @AnimalLover8
No problem honey. <3

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question