A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

cutebunny12

  • one year ago

An twenty-four ounce box of cereal costs three dollars and sixty cents. How much would you expect to pay if you bought the eighteen ounce box?

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    find how much it would cost per ounce, i think

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    then multiply that by 18

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so it is 15 cents per ounce

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.15*18

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $2.70

  6. LynFran
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    yea create an equation 24x=3.60 x=3.60/24 x=0.15 then ^^

  7. cutebunny12
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thank u

  8. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.