cutebunny12
  • cutebunny12
An twenty-four ounce box of cereal costs three dollars and sixty cents. How much would you expect to pay if you bought the eighteen ounce box?
Mathematics
jamiebookeater
  • jamiebookeater
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
find how much it would cost per ounce, i think
anonymous
  • anonymous
then multiply that by 18
anonymous
  • anonymous
so it is 15 cents per ounce

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
0.15*18
anonymous
  • anonymous
$2.70
LynFran
  • LynFran
yea create an equation 24x=3.60 x=3.60/24 x=0.15 then ^^
cutebunny12
  • cutebunny12
thank u

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.