A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Will Medal And Fan Best Answer!! I need explanation AND answer! Suppose that 12 inches of wire costs 48 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 28 cents?

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    \[\large \sf 12 \times cost~per~inch~=~48\] So what is the cost per inch?

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    48 / 12 = 4 Cost per inch is 4 cents

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I'm not asking you

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    28 / 4 = 7 7 inches can be bought

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    7 inches lol

  6. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.