A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Please help! @Astrophysics @DanJS Luke buys a certain brand of cereal that costs $11 per box. Luke changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows the price, y, as a function of the number of boxes, x, for the new brand. y = 9x Part A: How many more dollars is the price of a box of Luke’s original brand of cereal than the price of a box of the super-saving brand? Show your work. Part B: How much money does Luke save each month with the change in cereal brand if he buys 6 cereal boxes each month? Show your work.

  • This Question is Closed
  1. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    For part A, we know that the new box is $9 per box, and his original was $11 per box, so subtract 11 - 9 to get the answer. So what is your answer for part A?

  2. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @kool_22

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    11-9=2

  4. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    good job :)

  5. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    If he buys 6 boxes each month, you multiply 11 x 6 for the original box, and 9 x 6 for the new one.

  6. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @kool_22

  7. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    if you dont know just ask and ill tell you :)

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    11*6= 66 9*6= 54 and sorry I keep leaving my computer only lets me type in 1 answer at a time. and it is very slow when it comes to openstudy

  9. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Huh ok well thats fine :) And yes your correct

  10. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Subtract 66 - 54

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    66-54= 12

  12. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Thus having your answer :)

  13. ali2x2
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes, so he will save $12 each month if he buys 6 boxes a month.

  14. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.