A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

3 quarts of orange juice and 2 quarts of milk cost $8.45. if a quart of milk cost $1.00, how much does a quart of orange juice cost ? Plz HELP ME !!!

  • This Question is Closed
  1. ccswims
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you bought 2 quarts of milk. 1 quart costs $1, so you paid $2 out of the $8.45

  2. ccswims
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you are left with $6.45, in which you paid 3 quarts of orange juice with. 6.45/3 = 2.15 you paid $2.15 for each quart of orange juice

  3. ccswims
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    plus, if you double check your work 2.15+2.15+2.15+1+1 = 8.45

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Thank you so much !!!!!! Omg i really appreciate it :) @ccswims

  5. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.