anonymous
  • anonymous
3 quarts of orange juice and 2 quarts of milk cost $8.45. if a quart of milk cost $1.00, how much does a quart of orange juice cost ? Plz HELP ME !!!
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
ccswims
  • ccswims
you bought 2 quarts of milk. 1 quart costs $1, so you paid $2 out of the $8.45
ccswims
  • ccswims
you are left with $6.45, in which you paid 3 quarts of orange juice with. 6.45/3 = 2.15 you paid $2.15 for each quart of orange juice
ccswims
  • ccswims
plus, if you double check your work 2.15+2.15+2.15+1+1 = 8.45

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
Thank you so much !!!!!! Omg i really appreciate it :) @ccswims

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.