A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Concrete can be purchased by the cubic yard. How much will it cost to pour a slab 17 feet by 17 feet by 2 inches for a patio if the concrete costs $40.00 per cubic yard? a. $76.45 b. $71.36 c. $90.67 d. $87.56

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @_greatmath7

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B. First convert the patio slab into feet. We know that there are 12 inches in 1 feet. We convert 2inches into units of feet 17ft X 17ft X 2 in (1ft/12inches) = 48.2 cubic feet We then convert 48.2 ft^3 into cubic yard. We know there is 3 feet in 1 yard. 48.2 ft^3 X ( 1 yard / 3 feet)^3 = 48.2 ft^3 X (1 yard^3 / 27 ft^3) = 1.79 cubic yard To figure out the cost. We have 1.79 cubic yard for the patio. 1.79 yard^3 X ($40/yard^3) = $71.4

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I just rounded

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    wow thank you so much!!!! you explained it so well.

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks and you are so welcome :)

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    just tag me if you need anymore help! ;)

  7. mathstudent55
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    You need to find how many cubic yards is the volume of the slab. Then multiply the cost per cubic yard by the number of cubic yards. \(V = LWH = \left( 17~ft \times \dfrac{yd}{3~ft} \right) \times \left(17~ft \times \dfrac{yd}{3~ft} \right) \times \left( 2~in. \times \dfrac{yd}{36~in.} \right) = 1.78 ~yd^3\) \(Cost = V \times (cost ~per ~yd^3) = 1.78 ~yd^3 \times 40 \dfrac{$}{yd^3} = $71.36\)

  8. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.