A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

I need someone to be my teacher. Im studying but i need extra help

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    With what specifically? :)

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Unit Rates Characteristics of a Proportion Proportionality and Equations Applications of Ratios Applications of Percents

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I think I could help, at least for a little while. Is there a specific area you need more help in?

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    it would just really help me if you gave me examples and then let me try them by my self. Dose that make sense?

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Can we start with unit rates first? This is what i know and my notes. Lesson Objective Now that you have completed this lesson, you should be able to say: I can compute unit rates with ratios of fractions. Vocabulary Unit Rate: A ratio with a denominator of 1; the word unit means 1; the word "per" means for one unit; examples: miles per gallon, days per year. Complex fraction: A fraction that contains a fraction in the numerator, the denominator, or in both. Lesson Summary To determine a unit rate, the denominator of the fraction must equal 1. Example: 17 miles 1 gallon = 17 miles per 1 gallon = 17 miles per gallon If the denominator of the fraction is not equal to 1, compute the unit rate by dividing. Example: 120 hours 2.5 weeks = 120 hours ÷ 2.5 weeks = 48 hours per week Unit rates should fit the context of the problem and make sense. Example: Five apples cost $1.75. $0.35 per apple or approximately 2.86 apples per dollar.

  6. imqwerty
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i need a teacher too c: @elbell3618 XD

  7. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Robert136 @enchanted_bubbles

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    https://www.youtube.com/watch?v=LTZW-z9ooYA ? @imqwerty

  9. imqwerty
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[ \begin{array}l\color{red}{\text{T}}\color{orange}{\text{H}}\color{#E6E600}{\text{A}}\color{green}{\text{N}}\color{blue}{\text{K}}\color{purple}{\text{ }}\color{purple}{\text{Y}}\color{red}{\text{O}}\color{orange}{\text{U}}\color{#E6E600}{\text{ }}\color{green}{\text{S}}\color{blue}{\text{O}}\color{purple}{\text{ }}\color{purple}{\text{M}}\color{red}{\text{U}}\color{orange}{\text{C}}\color{#E6E600}{\text{H}}\color{green}{\text{ }}\color{blue}{\text{B}}\color{purple}{\text{E}}\color{purple}{\text{C}}\color{red}{\text{K}}\color{orange}{\text{Y}}\color{#E6E600}{\text{ }}\color{green}{\text{:}}\color{blue}{\text{)}}\color{purple}{\text{}}\end{array} \]

  10. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    your welcome :)

  11. imqwerty
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    XD

  12. Hero
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    You don't need a teacher. You just need a platform that will "drill" you on these concepts. Try ixl.com

  13. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok thank you

  14. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hey bg

  15. imqwerty
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    no! i need a teacher :) ¯\_(ツ)_/¯

  16. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.