A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

The goofy gizmo company is planning to produce gizmos. The company has rented space for it's manufacturing operation at $5,000 dollars per month. Each gizmo requires $71 worth of materials and $20 worth of labor. Find the total cost if the company makes 310 gizmos

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @kropot72

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $33,210

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    The goofy gizmo company, who comes up with this pellet?lol

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Linear programming exercise

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @BPDlkeme234 I have no clue, it sounds like a company run by pedophiles to me

  6. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.