surryyy
  • surryyy
The servers estimate that they need:  74 bottles of water at $0.75 each  150 bags of chips at $0.40 each. You have $150.00 total to spend on refreshments. Find out how much you will spend for the water and chips. In addition, how many boxes of gummy bears, costing $0.50 each, can you buy with the remaining budget? If you spend less than your budget, how much money do you have left over?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Rushwr
  • Rushwr
Did u try this ? what was the answer u got ?
Rushwr
  • Rushwr
it's the same sorta of a question. Similar to what we did earlier ! So I prefer if you could give it a try. Ask us if u can't do it ! We can give u a push then !
Rushwr
  • Rushwr
did u try ? What was the answer ?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

imqwerty
  • imqwerty
Ok so 1st we need to find money spent on water. If 1 water bottle costs 0.75$ Then can u tell hw much will 74 bottles cost??
surryyy
  • surryyy
55.5?
imqwerty
  • imqwerty
Yes.
imqwerty
  • imqwerty
Can u tell how much will 150bags of chips will cost if the price of 1 bag is 0.4$?
surryyy
  • surryyy
60?
imqwerty
  • imqwerty
Yes. Now u knw that u had $150 initially nd u spent 55.5$ on water nd 60$ on chips so now how much money is left with u??
surryyy
  • surryyy
34.5?
imqwerty
  • imqwerty
Yes
Rushwr
  • Rushwr
Sorry guys couldn't involve in this. There was a connection error . SO where are we now ?
imqwerty
  • imqwerty
We r jst beginning :) lol jk
Rushwr
  • Rushwr
@surryyy So we know that one gummy bear box is $5 . The left over amount of money we know ! So how do we find the number of gummy bear boxes we can buy ?
imqwerty
  • imqwerty
There is a typo @Rushwr the cost of one gummy bear box is 0.5$
imqwerty
  • imqwerty
@surryyy did u get the answer??
Rushwr
  • Rushwr
Sorry about that I tuk tht amount from ur comment ! @imqwerty
imqwerty
  • imqwerty
Lol hahaha
imqwerty
  • imqwerty
Now the question says that how many gummy bear boxes can u buy with the money left with u if the cost of 1 gummy beqr box is 0.5$
Rushwr
  • Rushwr
@surryyy Are u working this out ?
surryyy
  • surryyy
69?
imqwerty
  • imqwerty
Yes :)
Rushwr
  • Rushwr
yeah !
Rushwr
  • Rushwr
So do we have any money left with us ?
surryyy
  • surryyy
ok thank u!
imqwerty
  • imqwerty
Welcome :)
Rushwr
  • Rushwr
Anytym :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.