anonymous
  • anonymous
solving linear equations 6.94=2.98+2b
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
this was the story problem Jake is going to the store to buy one gallon of milk and 2 loaves of bread. The milk cost 2.98 a gallon. Jake's total was 6.94. How much did each loaf of bread cost?
texaschic101
  • texaschic101
you did set the equation up correctly... 1. subtract 2.98 from both sides 2. divide both sides by 2
texaschic101
  • texaschic101
do that, and you should be able to solve the answer for b (the cost of the bread)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
ok then one sec.
anonymous
  • anonymous
i got 2.08
texaschic101
  • texaschic101
not correct... what is 6.94 - 2.98 ??
texaschic101
  • texaschic101
then divide that by 2 and what do you get ?
anonymous
  • anonymous
ohhh it was 3.51
anonymous
  • anonymous
no it was 3.96 2.98-6.94
texaschic101
  • texaschic101
let me show you.. 6.94 = 2.98 + 2b --- subtract 2.98 from both sides 6.94 - 2.98 = 2.98 - 2.98 + 2b --- simplify 3.96 = 2b -- divide both sides by 2 3.96/2 = 2b/2 1.98 = b each loaf of bread costs $ 1.98
anonymous
  • anonymous
thanks. :)
texaschic101
  • texaschic101
sure thing :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.