A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

solving linear equations 6.94=2.98+2b

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    this was the story problem Jake is going to the store to buy one gallon of milk and 2 loaves of bread. The milk cost 2.98 a gallon. Jake's total was 6.94. How much did each loaf of bread cost?

  2. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you did set the equation up correctly... 1. subtract 2.98 from both sides 2. divide both sides by 2

  3. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    do that, and you should be able to solve the answer for b (the cost of the bread)

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok then one sec.

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i got 2.08

  6. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    not correct... what is 6.94 - 2.98 ??

  7. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    then divide that by 2 and what do you get ?

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ohhh it was 3.51

  9. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    no it was 3.96 2.98-6.94

  10. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    let me show you.. 6.94 = 2.98 + 2b --- subtract 2.98 from both sides 6.94 - 2.98 = 2.98 - 2.98 + 2b --- simplify 3.96 = 2b -- divide both sides by 2 3.96/2 = 2b/2 1.98 = b each loaf of bread costs $ 1.98

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks. :)

  12. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    sure thing :)

  13. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.