A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

The graph below shows the relationship between pounds of dog food and total cost, in dollars, for the dog food

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Select each statement about the graph that is true. A. Point (0, 0) shows the cost is $0 for 0 pound of dog food. B. Point (1, 0.5) shows the cost is $1.00 for 0.5 pound of dog food. C. Point (2, 1) shows that 2 pounds of dog food cost $1. D. Point (4, 2) shows the cost is $4 for 2 pounds of dog food. E. Point (10, 5) shows that 10 pounds of dog food costs $5.

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

  3. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.