anonymous
  • anonymous
Which of the following cereals is the best buy? A. 28 oz. of cereal for $4.29 B. 32 oz. of cereal for $4.59 C. 36 oz. of cereal for $4.79 D. 24 oz. of cereal for $3.59
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
i would go with c
Black_ninja123
  • Black_ninja123
Yea i would also go for C just divide the numbers
texaschic101
  • texaschic101
A. 4.29/28 = 0.1532 rounds to 0.15 per ounce B. 4.59/32 = 0.1434 rounds to 0.14 per ounce C. 4.79/36 = 0.1330 rounds to 0.13 per ounce D. 3.59/24 = 0.1495 rounds to 0.15 per ounce best buy (cheapest one per ounce) is C

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
Preciate it! @texaschic101 @Black_ninja123 @DragonsGirl

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.