anonymous
  • anonymous
7 notebooks cost \$6.16 Which equation would help determine the cost of 4 notebook
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
moazzam07
  • moazzam07
3.54
moazzam07
  • moazzam07
sorry 3.52
moazzam07
  • moazzam07
$3.52 is the value of 4 notebooks

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

kaitlyn_nicole
  • kaitlyn_nicole
find the cost of one by dividing the 6.16 and 7 then take that amount and times it by 4.
moazzam07
  • moazzam07
6.16 divided by 7 = 0.88 .88 times 4 = 3.52
anonymous
  • anonymous
i got to write a proportion
moazzam07
  • moazzam07
@Black_ninja123 0.94? is wrong
texaschic101
  • texaschic101
or you could set it up as a proportion... 7/6.16 = 4/x --- 7 notebooks for 6.16 = 4 notebooks for $x
Black_ninja123
  • Black_ninja123
Yea 0.94 is wrong sorry
kaitlyn_nicole
  • kaitlyn_nicole
x=(7/6.16)x4
texaschic101
  • texaschic101
7/6.16 = 4/x --- cross multiply 7x = (6.16)(4) can you finish and solve for x
anonymous
  • anonymous
uhhhg i dont understand so many replies
anonymous
  • anonymous
its just writing proportions
texaschic101
  • texaschic101
proportions are nothing but equivalent fractions
texaschic101
  • texaschic101
7/6.16 = 4/x --- 7 notebooks for 6.16 = 4 notebooks for x dollars CROSS MULTIPLY (7)(x) = (6.16)(4) 7x = 24.64 x = 24.64/7 x = 3.52
kaitlyn_nicole
  • kaitlyn_nicole
x=(4/6.80) x 33
anonymous
  • anonymous
huh?
anonymous
  • anonymous
4 glue sticks cost \$6.80 Which equation would help determine the cost of 3 glue sticks?
kaitlyn_nicole
  • kaitlyn_nicole
x=(4/6.80) x 3 meaning that bc the 4/6.80 is in parenthesis then you do that first to find the cost of one, then you take the quotient of that and times it by three to find the cost.
anonymous
  • anonymous
i dont understand? wht?
moazzam07
  • moazzam07
what grade are you in?
anonymous
  • anonymous
hmmmmmmm lets see uhhh not ur business

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.