moazzam07
  • moazzam07
Highlighter pens cost $3.86 per set at an office supply store. Which equation can be used to determine the price, P, of n sets of these pens? n = 3.86P P equals 3.86 over n n equals 3.86 over P P = 3.86n
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Vocaloid
  • Vocaloid
hint: if we want the price of 1 pen, we multiply 3.86*1 if we want the price of 2 pens, we multiply 3.86*2 so if we want the price of n pens, we multiply ____?
moazzam07
  • moazzam07
386*n
Vocaloid
  • Vocaloid
yup, 3.86*n, so our answer is...?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

moazzam07
  • moazzam07
A or C
moazzam07
  • moazzam07
A?
moazzam07
  • moazzam07
@Vocaloid is it A?
Vocaloid
  • Vocaloid
not quite..... read the answer choices carefully...
moazzam07
  • moazzam07
C
Vocaloid
  • Vocaloid
keep trying... 3.86*n....
moazzam07
  • moazzam07
Lol D
Vocaloid
  • Vocaloid
right
moazzam07
  • moazzam07
Thanks

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.