Whiteboard markers cost $4.75 per set at an office supply store. Which equation can be used to determine the price, P, of n sets of these markers? p = 4.75 n = 4.75p p = 4.75/n n = 4.75/p

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

Whiteboard markers cost $4.75 per set at an office supply store. Which equation can be used to determine the price, P, of n sets of these markers? p = 4.75 n = 4.75p p = 4.75/n n = 4.75/p

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

  • phi
if you want to buy two sets, any idea how much it will cost?
9.5 $
  • phi
how did you find that number?

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

well since you said how it will cost for two sets so i multiplied the price for one set by two
  • phi
most people would multiply 2*4.75
thats what i did
  • phi
if you bought 3 sets you would do 3*4.75 it looks like the rule is multiply the number of sets times 4.75
  • phi
now even though we use a letter "n" instead of a number we can still use that same rule.
  • phi
n sets how much to buy "n" sets? use the same rule.
so is the answer n = 4.75p
  • phi
it would be price is n times 4.75 or if we shorten that up price = 4.75n (which means the same thing) or p= 4.75n I don't see that as one of your choices, but that is the answer.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question