study_buddy99
  • study_buddy99
A youth group and their leaders visited mammoth cav. 2 adults and 5 students in one van paid $77 for a tour of the cave. Two adults and 7 students in a second van paid $95 for the same tour. Find the adult price and the student price of the ticket
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
two more students cost how much more money?
anonymous
  • anonymous
or in simple english, what is \(95-77\)?
study_buddy99
  • study_buddy99
but that still makes no sense regarding what the question is asking

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
why not?
anonymous
  • anonymous
two students cost an extra \(95-77=18\) right?
anonymous
  • anonymous
Okay lets think of our unknowns as variables. Lets just easily calls those variables x & y. What we don't know is how much adults paid and how much a student paid. What we do know is their cost. I can tell you our goal here is to solve a two linear equations. I'll help you find the first equation from the first part of the question, and i bet you'll be able to get the second one. \[2x+5y=77\]
anonymous
  • anonymous
if two students cost an extra $18, the price per student is half of that
study_buddy99
  • study_buddy99
but it's still asking the price for the student and adult tickets
anonymous
  • anonymous
right two students cost $18 what is the price of one student?
study_buddy99
  • study_buddy99
one student would be $9
anonymous
  • anonymous
yes
anonymous
  • anonymous
and since one student cost $9, then we can figure out what the adult cost since \[2\times \text{ adult price}+5\times \$9=\$77\]
anonymous
  • anonymous
of if you prefer \[2\times \text{ adult price}+7\times \$9=\$95\] either way
anonymous
  • anonymous
you know how to solve those?
study_buddy99
  • study_buddy99
I see, thank you
anonymous
  • anonymous
yw

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.