A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Need Help With number 28!! Fan And Medal

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1 Attachment
  2. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    let's do a question with integer numbers only molli purchased 9 applies for $9. What do you get when you divide that dollar amount by the number of apples your bought? What is $9/9=?

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1

  4. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    what do you think that answer means

  5. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    like say you were going to the market and the person tells you each apple costs a 1 dollar and you buy 9 apples how much do you think you are going to spend?

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $9

  7. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    right so doing $9/9 was to actually figure out how much you spend on each apple right?

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yeah

  9. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @freckles

    1 Attachment
  10. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    how much does it cost for one month?

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $14

  12. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    well and to even do that one month we have to pay the membership fee which is 25 dollars so one month will cost us 14+25 right?

  13. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    how much will do two months cost us ?

  14. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    we never have to pay the membership fee again just that one time so doing another month will just be an addition 14 to the 14+25 correct?

  15. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes

  16. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    one month is 14+25 two months is 14+14+25 three months is ?

  17. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    im not sure?

  18. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    each month costs an additional 14 dollars

  19. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you are adding 14 each time

  20. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    14+14++14+25?

  21. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    14+14+14+14+25

  22. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    so for one month we only have to pay 14+25 but if we do just two months the total amount we pay is 14+14+25 and if we just do three months the total amount we pay is 14+14+14+25 and if we just do four months the total amount we pay is 14+14+14+14+25 ... anyways.. before we continue another way to say 14+14 is 2(14) another way to say 14+14+14 is 3(14) another way to say 14+14+14+14=4(14) -- so let's resay what we have: so for one month we only have to pay 14+25 but if we do just two months the total amount we pay is 2(14)+25 and if we just do three months the total amount we pay is 3(14)+25 and if we just do four months the total amount we pay is 4(14)+25 -- so if we just do n month the total amount we pay is ? (before you answer this question look at the pattern above.. what number is the only thing that is changing)

  23. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the numbers 25?

  24. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    but I see a 25 in every expression

  25. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    look at the number in front of 14

  26. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ohhhhh yeahh

  27. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    remember 14 is 1(14) if we just do one month we have 1(14)+25 if we do two months we have 2(14)+25 if we do three months we have 3(14)+25 so if we n months we have . .............

  28. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    4(14)+25

  29. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    well that is for 4 months what about for n months

  30. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    instead of putting 4 where you put 4 put a...

  31. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    n

  32. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

  33. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    The algebraic expression you are looking for is ...

  34. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    come on just change 4 to n

  35. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    if we just do one month we have 1(14)+25 if we do two months we have 2(14)+25 if we do three months we have 3(14)+25 n(14)+25

  36. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you did it! if we just do one month we have 1(14)+25 if we do two months we have 2(14)+25 if we do three months we have 3(14)+25 so if we four months we have 4(14)+25 ... and if we do n months we have n(14)+25 n(14)+25 is the same as saying 14n+25 which is how it is normally written so you have f(n)=14n+25 where f represents the dollar amount you pay for doing n months.

  37. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    for example if n=1 f(1)=14*1+25=14+25=39 this says if we just do one month at the gym we will have to pay 39 dollars f(2)=14*2+25=53 this says if we just do two months at the gym we will have to pay 53 dollars anyways they want you to find f(6)

  38. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    6f

  39. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    no no...

  40. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    f(n)=4n+25 so f(6)=4*6+25

  41. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    this says if we do just six months we have to pay 4*6+25

  42. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    f= 49 6

  43. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you mean f(6)=49 right!

  44. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes

  45. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    and yes if we just do six months we have to pay 49 dollars

  46. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    darn

  47. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    for some reason I change 14 to 4

  48. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    f(n)=14n+25

  49. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    wow lol

  50. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    f(6)=14(6)+25

  51. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    lol maybe I got tired of writing the extra digit over and over :p

  52. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    f= 109 6

  53. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    write it as f(6)=109

  54. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    so this means if we just do 6 months we only have to pay 109 dollars

  55. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  56. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Anyways the algebraic expression we used was f(n)=14n+25 where f represents the dollar amount of doing n months at the gym

  57. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  58. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks alot bro @freckles

  59. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.