anonymous
  • anonymous
help!
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
@Loser66
anonymous
  • anonymous
Craig wants to use an elevator to carry identical packages having the same weight. Each package weighs 4 pounds and Craig weighs 90 pounds. If the elevator can carry a maximum of 330 pounds at a time, which inequality shows the maximum number of packages, n, that Craig can carry with himself in the elevator if he is the only passenger? n ≥ 60 n ≤ 60 n ≤ 236 n ≥ 236
anonymous
  • anonymous
@Loser66

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
@Vocaloid
lfreeman1285
  • lfreeman1285
The maximum amount of weight allowed in the elevator is 330. This means that \[4x+90\le330\] Where x is the amount of packages. All you have to do is solve for x, and there's your answer!
anonymous
  • anonymous
x=60?
anonymous
  • anonymous
b?
lfreeman1285
  • lfreeman1285
Yes
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid is b correct?
Vocaloid
  • Vocaloid
yes
anonymous
  • anonymous
ok :)
anonymous
  • anonymous
What is the first step needed to solve 3 over 4 multiplied by x minus 3 equals negative 18? Add 3 to both sides Subtract 18 from both sides Multiply both sides by 3 Divide both sides by 4
anonymous
  • anonymous
a?
Vocaloid
  • Vocaloid
hmm,,, (3/4)x - 3 = -18 I guess I would add 3 to both sides first to get x by itself
anonymous
  • anonymous
okay :)
anonymous
  • anonymous
Brent has two barcode printing machines. Each machine can print 25 barcodes per minute. On day 1, only the first machine was used, and it printed 95 barcodes. On the following day, the first machine printed for x minutes and the second machine printed for y minutes. Which expression shows the total number of barcodes printed by both machines during these two days? 95 + 25x + 25y 120x + 25y 25 + 95x + y 95x + 50y
anonymous
  • anonymous
A?
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid
Vocaloid
  • Vocaloid
number of barcodes printed on day 1 + (number of barcodes per minute)x + (number of barcodes per minute)y
anonymous
  • anonymous
right A :)
anonymous
  • anonymous
Select True or False. The expression 3x − 4(2x − 5) is equivalent to the expression 20 − 5x. True False
LynFran
  • LynFran
sorry but please click on the lnk below @Vocaloid http://openstudy.com/study#/updates/55e3a8fce4b03567e11074e8
Vocaloid
  • Vocaloid
well, start by distributing the 4
anonymous
  • anonymous
-5x + 20, so false ?
Vocaloid
  • Vocaloid
yup, that's correct, good job
anonymous
  • anonymous
Bruno bought 96 pounds of sugar for his bakery. Every day he used the same amount of sugar to make bakery items. After 10 days, Bruno was left with 15.2 pounds of sugar. On average, how many pounds of sugar did Bruno use each day? 5.60 pounds 8.08 pounds 11.12 pounds 18.46 pounds
Vocaloid
  • Vocaloid
well, he started off with 96 pounds and he had 15.2 left, how much did he use up?
anonymous
  • anonymous
80.8
anonymous
  • anonymous
b?
Vocaloid
  • Vocaloid
yup
anonymous
  • anonymous
The sum of three consecutive numbers is 84. What is the largest of these numbers? 26 27 28 29
Vocaloid
  • Vocaloid
"consecutive" means three numbers that increase by 1 each time, so we have x x + 1 x + 1 + 1 add them together, and set them equal to 84 x + x + 1 + x + 1 + 1 = 84 first step is to solve for x
anonymous
  • anonymous
x=27
Vocaloid
  • Vocaloid
right, now find x + 1 + 1
anonymous
  • anonymous
x + 2
Vocaloid
  • Vocaloid
now plug in your x value
Vocaloid
  • Vocaloid
x = 27, x + 2 = ?
anonymous
  • anonymous
um help me with this one
Vocaloid
  • Vocaloid
well, ok, you solved the equation I gave you and got x = 27. this means we can replace "x" with "27" whenever we see x so, if x = 27, then x + 2 = ?
anonymous
  • anonymous
oh so... 27 = 27 and 27 + 2
Vocaloid
  • Vocaloid
yup, so x + 2 = 27 + 2 = 29, and 29 is your answer
anonymous
  • anonymous
oh i get it ..okie dokie :))
anonymous
  • anonymous
Lara has violet and blue pansies in groups of 5. She has x groups of violet pansies and y groups of blue pansies. Which expression shows the total number of pansies that Lara has? 5x + y 5x + 5y x + 5y x over 5 + y over 5
Vocaloid
  • Vocaloid
well, we'll use multiplication there are 5 pansies in 1 group of pansies, so there are 5x pansies in 5 groups of pansies
anonymous
  • anonymous
ok
anonymous
  • anonymous
soo??
Vocaloid
  • Vocaloid
there are x groups of violet pansies, and y groups of blue pansies, and 5 pansies in each group, giving us 5x and 5y... now add them...
anonymous
  • anonymous
a?
Vocaloid
  • Vocaloid
nope, remember, 5x and 5y...
anonymous
  • anonymous
b
Vocaloid
  • Vocaloid
correct
anonymous
  • anonymous
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 13 ounces of raisins for $3.59 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
Vocaloid
  • Vocaloid
divide cost by number of ounces, then see whether choice A or B is bigger
anonymous
  • anonymous
A is bigger
anonymous
  • anonymous
1 Attachment
Vocaloid
  • Vocaloid
oh wait, for the other problem, it wants the smaller one, so it would be choice B
anonymous
  • anonymous
oh okay! :)
Vocaloid
  • Vocaloid
anyway, for the graph problem, a proportional relationship just means it will be a straight line starting from (0,0)
anonymous
  • anonymous
c?
anonymous
  • anonymous
c?
Vocaloid
  • Vocaloid
yeah, c, sorry I got distracted a bit
anonymous
  • anonymous
its okay.. lol :)
anonymous
  • anonymous
1 Attachment
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid
Vocaloid
  • Vocaloid
for each of the rows, calculate how much 1 cupcake costs if the cost is the same each time, then the relationship is proportional
anonymous
  • anonymous
how do i calculate
Vocaloid
  • Vocaloid
well, just look at row 1 if 3 cupcakes cost 12, then how much does 1 cost?
anonymous
  • anonymous
12
anonymous
  • anonymous
oh i mean $4
Vocaloid
  • Vocaloid
right, now keep going for each of the other rows in the table
anonymous
  • anonymous
they are all 4
Vocaloid
  • Vocaloid
good, that means the relationship is proportional, and the price of the cupcakes is 4 times the number of cupcakes
Vocaloid
  • Vocaloid
now look at the answer choices
anonymous
  • anonymous
A
Vocaloid
  • Vocaloid
nope, read carefully
Vocaloid
  • Vocaloid
the relationship is proportional, and the price of the cupcakes is 4 times the number of cupcakes
anonymous
  • anonymous
b
Vocaloid
  • Vocaloid
right
anonymous
  • anonymous
1 Attachment
Vocaloid
  • Vocaloid
well, x-axis = number of tables and y-axis = number of chairs, so what do you think (1,4) means?
anonymous
  • anonymous
A?
Vocaloid
  • Vocaloid
correct
anonymous
  • anonymous
1 Attachment
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid
Vocaloid
  • Vocaloid
well, read the graph, and tell em how many cups of cherry juice there are for 1 cup of lime soda
anonymous
  • anonymous
c?
Vocaloid
  • Vocaloid
nope, just look at the graph and tell me how many cups of cherry juice for ONE cup of lime soda
anonymous
  • anonymous
4
Vocaloid
  • Vocaloid
read the graph carefully...
Vocaloid
  • Vocaloid
lemon-lime soda = 1 cherry juice = ?
anonymous
  • anonymous
i dont get it :(
Vocaloid
  • Vocaloid
read the graph carefully when lemon-soda = 1, what does cherry juice = ?
Vocaloid
  • Vocaloid
lemon soda is the x, cherry juice is y...
anonymous
  • anonymous
5
Vocaloid
  • Vocaloid
yup, so that makes our ratio 5:1
anonymous
  • anonymous
okay!
anonymous
  • anonymous
1 Attachment
Vocaloid
  • Vocaloid
easy, just figure out how many ounces are in one bag
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid A?
Vocaloid
  • Vocaloid
great, yes
anonymous
  • anonymous
The price of pears at a farm is $1.41 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of pears? c equals 1.41 over n c = 1.41 + n c = 1.41 − n c = 1.41n
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid
Vocaloid
  • Vocaloid
hint: the answer involves multiplication
anonymous
  • anonymous
D?
Vocaloid
  • Vocaloid
yes
anonymous
  • anonymous
1 Attachment
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid
Vocaloid
  • Vocaloid
first find the price of 1 hat using the graph
anonymous
  • anonymous
13
anonymous
  • anonymous
c?
Vocaloid
  • Vocaloid
nope... the graph tells us that 2 hats cost 13.00... so 1 hat costs?
anonymous
  • anonymous
6.5?
anonymous
  • anonymous
@Vocaloid
Vocaloid
  • Vocaloid
right, so our answer is...?
Vocaloid
  • Vocaloid
I have to take care of some business right now, I'll try to get back later if I can @Luigi0210 @triciaal
anonymous
  • anonymous
b? @Vocaloid
anonymous
  • anonymous
@Michele_Laino
triciaal
  • triciaal
ok let me start reading really don't like long threads
triciaal
  • triciaal
can you do a new question then tag me?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.