help!

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

Craig wants to use an elevator to carry identical packages having the same weight. Each package weighs 4 pounds and Craig weighs 90 pounds. If the elevator can carry a maximum of 330 pounds at a time, which inequality shows the maximum number of packages, n, that Craig can carry with himself in the elevator if he is the only passenger? n ≥ 60 n ≤ 60 n ≤ 236 n ≥ 236

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

The maximum amount of weight allowed in the elevator is 330. This means that \[4x+90\le330\] Where x is the amount of packages. All you have to do is solve for x, and there's your answer!
x=60?
b?
Yes
@Vocaloid is b correct?
yes
ok :)
What is the first step needed to solve 3 over 4 multiplied by x minus 3 equals negative 18? Add 3 to both sides Subtract 18 from both sides Multiply both sides by 3 Divide both sides by 4
a?
hmm,,, (3/4)x - 3 = -18 I guess I would add 3 to both sides first to get x by itself
okay :)
Brent has two barcode printing machines. Each machine can print 25 barcodes per minute. On day 1, only the first machine was used, and it printed 95 barcodes. On the following day, the first machine printed for x minutes and the second machine printed for y minutes. Which expression shows the total number of barcodes printed by both machines during these two days? 95 + 25x + 25y 120x + 25y 25 + 95x + y 95x + 50y
A?
number of barcodes printed on day 1 + (number of barcodes per minute)x + (number of barcodes per minute)y
right A :)
Select True or False. The expression 3x − 4(2x − 5) is equivalent to the expression 20 − 5x. True False
well, start by distributing the 4
-5x + 20, so false ?
yup, that's correct, good job
Bruno bought 96 pounds of sugar for his bakery. Every day he used the same amount of sugar to make bakery items. After 10 days, Bruno was left with 15.2 pounds of sugar. On average, how many pounds of sugar did Bruno use each day? 5.60 pounds 8.08 pounds 11.12 pounds 18.46 pounds
well, he started off with 96 pounds and he had 15.2 left, how much did he use up?
80.8
b?
yup
The sum of three consecutive numbers is 84. What is the largest of these numbers? 26 27 28 29
"consecutive" means three numbers that increase by 1 each time, so we have x x + 1 x + 1 + 1 add them together, and set them equal to 84 x + x + 1 + x + 1 + 1 = 84 first step is to solve for x
x=27
right, now find x + 1 + 1
x + 2
now plug in your x value
x = 27, x + 2 = ?
um help me with this one
well, ok, you solved the equation I gave you and got x = 27. this means we can replace "x" with "27" whenever we see x so, if x = 27, then x + 2 = ?
oh so... 27 = 27 and 27 + 2
yup, so x + 2 = 27 + 2 = 29, and 29 is your answer
oh i get it ..okie dokie :))
Lara has violet and blue pansies in groups of 5. She has x groups of violet pansies and y groups of blue pansies. Which expression shows the total number of pansies that Lara has? 5x + y 5x + 5y x + 5y x over 5 + y over 5
well, we'll use multiplication there are 5 pansies in 1 group of pansies, so there are 5x pansies in 5 groups of pansies
ok
soo??
there are x groups of violet pansies, and y groups of blue pansies, and 5 pansies in each group, giving us 5x and 5y... now add them...
a?
nope, remember, 5x and 5y...
b
correct
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 13 ounces of raisins for $3.59 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
divide cost by number of ounces, then see whether choice A or B is bigger
A is bigger
1 Attachment
oh wait, for the other problem, it wants the smaller one, so it would be choice B
oh okay! :)
anyway, for the graph problem, a proportional relationship just means it will be a straight line starting from (0,0)
c?
c?
yeah, c, sorry I got distracted a bit
its okay.. lol :)
1 Attachment
for each of the rows, calculate how much 1 cupcake costs if the cost is the same each time, then the relationship is proportional
how do i calculate
well, just look at row 1 if 3 cupcakes cost 12, then how much does 1 cost?
12
oh i mean $4
right, now keep going for each of the other rows in the table
they are all 4
good, that means the relationship is proportional, and the price of the cupcakes is 4 times the number of cupcakes
now look at the answer choices
A
nope, read carefully
the relationship is proportional, and the price of the cupcakes is 4 times the number of cupcakes
b
right
1 Attachment
well, x-axis = number of tables and y-axis = number of chairs, so what do you think (1,4) means?
A?
correct
1 Attachment
well, read the graph, and tell em how many cups of cherry juice there are for 1 cup of lime soda
c?
nope, just look at the graph and tell me how many cups of cherry juice for ONE cup of lime soda
4
read the graph carefully...
lemon-lime soda = 1 cherry juice = ?
i dont get it :(
read the graph carefully when lemon-soda = 1, what does cherry juice = ?
lemon soda is the x, cherry juice is y...
5
yup, so that makes our ratio 5:1
okay!
1 Attachment
easy, just figure out how many ounces are in one bag
great, yes
The price of pears at a farm is $1.41 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of pears? c equals 1.41 over n c = 1.41 + n c = 1.41 − n c = 1.41n
hint: the answer involves multiplication
D?
yes
1 Attachment
first find the price of 1 hat using the graph
13
c?
nope... the graph tells us that 2 hats cost 13.00... so 1 hat costs?
6.5?
right, so our answer is...?
I have to take care of some business right now, I'll try to get back later if I can @Luigi0210 @triciaal
ok let me start reading really don't like long threads
can you do a new question then tag me?

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question