anonymous
  • anonymous
help !
Mathematics
jamiebookeater
  • jamiebookeater
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
with?
anonymous
  • anonymous
1 Attachment
anonymous
  • anonymous
this is a simple fraction question. give me a moment to work it out myself and ill walk you step by step

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
anonymous
  • anonymous
Take a look at the units. Your answer is to be in miles/hr so you need to divide the number of miles by the number of hours. This gives\[\frac{ \frac{ 2 }{ 5 } }{ \frac{ 2 }{ 7 } }\]
anonymous
  • anonymous
Do you know how to divide fractions?
anonymous
  • anonymous
yes
anonymous
  • anonymous
Go ahead. What do you get?
anonymous
  • anonymous
1/35
anonymous
  • anonymous
Not quite. Can you explain how you got that answer?
Michele_Laino
  • Michele_Laino
hint: unit rate= space/time \[\huge \frac{{\frac{2}{5}}}{{\frac{2}{7}}} = ...?\]
anonymous
  • anonymous
7/5
anonymous
  • anonymous
Excellent. Correct. Now to match the answers given, you have to convert that to a mixed numeral. What do you get?
anonymous
  • anonymous
1 2/5
anonymous
  • anonymous
Perfect. So which answer is the correct one?
anonymous
  • anonymous
A
anonymous
  • anonymous
i mean C sorry
anonymous
  • anonymous
Look VERY carefully at the fractions? Are you sure it's A?
anonymous
  • anonymous
Correct. Good job!
anonymous
  • anonymous
)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
anonymous
  • anonymous
Please post as another question.
anonymous
  • anonymous
ok :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.