A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

help!

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @ospreytriple

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    )Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Look at the units. You need PRICE per OUNCE. So take the price and divide it by the number of ounces. Then compare the results.

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    What do you think?

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Nope. What do you get for the price per ounce for A?

  7. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    6.024...

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No. Divide price by ounces. Try again.

  9. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hello?

  10. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    how do it do that

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Choice A: What's the price?

  12. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    2.49

  13. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    How many ounces?

  14. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    15

  15. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    OK. To get price/ounce (price per ounce), divide the price by the number of ounces, i.e.\[\frac{ 2.49 }{ 15 } = ???\]

  16. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.16666

  17. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Excellent. Now calculate the price per ounce for Choice B. What do you get?

  18. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.166 too

  19. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Great. So every ounce of chocolate chips costs $0.1667. So what's your answer to the question?

  20. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    c

  21. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Congrats. Good job. Remember that looking at the units can help a lot in figuring out these questions.

  22. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok :)

  23. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.