help!

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
Look at the units. You need PRICE per OUNCE. So take the price and divide it by the number of ounces. Then compare the results.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

What do you think?
B
Nope. What do you get for the price per ounce for A?
6.024...
No. Divide price by ounces. Try again.
Hello?
how do it do that
Choice A: What's the price?
2.49
How many ounces?
15
OK. To get price/ounce (price per ounce), divide the price by the number of ounces, i.e.\[\frac{ 2.49 }{ 15 } = ???\]
0.16666
Excellent. Now calculate the price per ounce for Choice B. What do you get?
0.166 too
Great. So every ounce of chocolate chips costs $0.1667. So what's your answer to the question?
c
Congrats. Good job. Remember that looking at the units can help a lot in figuring out these questions.
ok :)

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question