Translate the word phrase into a math expression. Antwan pays $12 per hour to rent a canoe for the afternoon. A. 12 + h B. 12 · h C. 12 ÷ h D. h ÷ 12

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

Translate the word phrase into a math expression. Antwan pays $12 per hour to rent a canoe for the afternoon. A. 12 + h B. 12 · h C. 12 ÷ h D. h ÷ 12

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

it is A if you need help with anymore i'm here :)
ok thanks
@mathstudent55 what do you think?

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Let's figure it out with numbers. If the cost is $12 per hour, how much do you pay in 1 hour?
:?
;/
It costs $12 per hour to rent a canoe. You want the canoe for exactly one hour. How much will it cost you for 1 hour?
12?
Correct. Now let's say you want to rent he canoe for 2 hours, not just 1 hour. How much will it cost for 2 hours? The cost is still $12 per hour, but you want 2 hours not 1. How much will the 2 hours cost?
$24
Great. So far we have: Renting for 1 hour: 12 * 1 = 12 Renting for 2 hours: 12 * 2 = 24 How about if you want to rent for 3 hours?
Then it will be 12*3=36
Exactly. Notice that in each case, we multiply the price per hour, $12, by the number of hours. If we want 5 hours, it's 12 * 5 For 10 hours it's 12 * 10 What if you want it for h hours?
it will be 12*h
\(\Huge \color{red}{B~I~N~G~O~!!!}\) You are correct. Which choice is 12*h?
As you can see, the answer is not A.
Ok, gtg. Bye.
bye

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question