A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Summersnow8

  • one year ago

#38 A gasoline station in Manila, Philippines, charges 38.46 pesos per liter of unleaded gasoline at a time when one U.S dollar (USD) buys 47.15 pesos (PHP). The car you are driving has a gas tank capacity of 14 U.S. gallons and gets 24 miles per gallon. How do you solve these? Answer to A is USD 3.09 Answer to B is USD 43 Answer to C is 2.1 x 102 mi

  • This Question is Closed
  1. Summersnow8
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    A. What is the cost of unleaded gasoline in Manila in USD per gallon? B. How much would a tankful of unleaded gasoline for your car cost in USD? C. Suppose that you have only PHP 1255 (a day’s wage for an elementary school teacher) and the car’s tank is almost empty. How many miles can you expect to drive if you spend all your money on gasoline?

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    What do you think needs to be done to answer A? In C did you mean 12.55 PHP?

  3. cuanchi
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    The answers are correct. I dont know if you have to express your answers with the correct number of significant figures, A has to have 4SF and B and C 2 significant figures

  4. Summersnow8
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Cuanchi I know the answers are correct, because they are in the back of the book.... I need to understand how to get those answers though!

  5. Summersnow8
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @LeibyStrauss I am not sure, but for C, the book says "PHP 1255"

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I am working them one by one. Once I figured it out all out, I will post it. Do not log off though!

  7. Summersnow8
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Shalante Thank you!

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1. You always have to start with given units and try to solve for unknown units by canceling out the given & let the unknown units remain. \[\frac{ peso }{ liter}\times \frac{ USD }{ peso }\times \frac{ liter }{ gallon }\] If lets say 1USD=38.46 pesos You can put it conversion in both ways like this \[\frac{ 38.6 pesos }{ 1USD } or \frac{ 1USD }{ 38.6pesos }\]

  9. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    |dw:1441403112127:dw|

  10. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Notice 3.78 liter=1gallon and 38.6 pesos per liter can written as \[\frac{ 38.6pesos }{ liters }\] It is saying that for every 38.6 pesos you get 1 liter so 38.6pesos=1liters

  11. Summersnow8
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay, yes that makes sense

  12. Summersnow8
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B. 3.09 USD / g * 14 U.s g = 43

  13. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Yes since unit of A was USD/gallon and we want to know the price only (USD), we would multiply the 14 gallons which is the tanks capacity.

  14. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B) is asking for tankful so we use its capacity.

  15. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    For C) since 24miles per gallon that means 24miles=1gallon We only want the units in miles, so everything including the gallons,liters, and pesos cancel out. \[\frac{ 1255pesos }{ 1 }\times \frac{ 1liter }{ 38.6pesos }\times \frac{ 1gallon }{ 3.78 liters }\times \frac{ 24mile }{ 1gallon }\]

  16. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.