anonymous
  • anonymous
the grocery store is selling chicken noodle soup for $3.98 for 4 cans. How much will it cost for one? round your answer to the nearest penny, if necessary. A) $0.98 B) $1.00 C) $1.01 B) $0.99
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
insa
  • insa
divide the cost by 4
anonymous
  • anonymous
3,.98/4 = 0.995
insa
  • insa
when u round it, it will become $1 right?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
I don't really remember how to round, can you show me how please.. @insa
insa
  • insa
yeah sure
insa
  • insa
when the next number is 5 or more than that, u round up the number behind it but if it is less than 5 u leave the number behind it as it is
insa
  • insa
if its like 0.125, when u round it to two decimal place it will become 0.12 as the last number is 5 due to which it rounds up
insa
  • insa
however if its like 0.124, when rounded to two decimal place it will be 0.12
insa
  • insa
got it?
anonymous
  • anonymous
so here we have 0.995 we round the 5 to the 9?
insa
  • insa
0.995 cents right? so it will be $1 when rounded up but as the question says round to nearest penny we'll take it as ).9 cents. that is what i understood
anonymous
  • anonymous
okay thanks, I'll watch more videos to understand it more
insa
  • insa
NP :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.