It takes 1 pound of flour to make y cakes. The price of flour is w dollars for x pounds. In terms of w, x and y, what is the dollar cost of the flour required to make 1 cake?

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

It takes 1 pound of flour to make y cakes. The price of flour is w dollars for x pounds. In terms of w, x and y, what is the dollar cost of the flour required to make 1 cake?

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

A. xy/w B. y/wx C. w/xy D. wx/y E. wxy
Lets just simply write the data for convenience: \(\large\color{black}{ \displaystyle 1{~} {\rm pound}= y{~} {\rm cakes} }\) \(\large\color{black}{ \displaystyle {\rm $}w= x{~} {\rm pounds} }\) ------------------------------- 1 cake is ?
make it up?

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

5 cakes?
excuse me, the cost for 1 cake (not flour)
lets do it as it is: \(\large\color{black}{ \displaystyle {\rm $}w= x{~} {\rm pounds} }\) \(\large\color{black}{ \displaystyle {\rm $}\frac{w}{x}= 1{~} {\rm pounds} }\) you know that: `1 pound=y cakes` and thus, \(\large\color{black}{ \displaystyle {\rm $}\frac{w}{xy}= \frac{1}{y} {~} {\rm pounds}=1{~\rm cake} }\)
because if `1 pounds = y cakes` then, `1/y pounds = 1 cake`

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question