A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing


  • one year ago

Mrs.Jimez makes and sell fleece blankets. It cost her $5.95 for the fabric for each blanket and 175$ per month to rent the embroidery machine. She sells the blankets for 29.95 each. Find b the of blankets Mrs. Jimez must sell to earn a profit each month. (I just need a equation or inequality)

  • This Question is Closed
  1. mathstudent55
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    She makes b blankets in one month. When she sells them, she receives 29.95b from sales. Each month she pays $175 for the machine. It costs her 5.95b to make b blankets in one month. She spends 5.95b + 175 each month in expenses. To make a profit, she must receive more money from sales than she spends in expenses, so the inequality you need is 29.95b > 5.95b + 175

  2. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...


  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.