A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing


  • one year ago

Latoya's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Latoya $4.15 per pound, and type B coffee costs $5.60 per pound. This month's blend used twice as many pounds of type B coffee as type A, for a total cost of $460.50. How many pounds of type A coffee were used?

  • This Question is Closed

    Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...


  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.