A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Four friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $46.64.How much does each person owe?

  • This Question is Closed
  1. Baby_Bear69
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Are you 9th grade k12?

  2. Baby_Bear69
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Just take 46.64 and divide by 4

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    and thats how much each person owes^^^

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels.What is the unit price,p,per towel?

  5. Baby_Bear69
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    your taking the same test i did today

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No....I dont have a test...Wait what unit

  7. Baby_Bear69
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    9p=54.90

  8. Baby_Bear69
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    unit 2 lesson 4 XD

  9. Baby_Bear69
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i gtg :p sorry

  10. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    What equation models this problem? Colin divided his baseball cards in 6 equal piles.He puts the cards from five into albums.How many cards are in his collection if he put 150 baseball cards into albums

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Whats your math teacher? And what is todays work for math? @Baby_Bear69

  12. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @steve816

  13. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    What equation models this problem? Colin divided his baseball cards in 6 equal piles.He puts the cards from five into albums.How many cards are in his collection if he put 150 baseball cards into albums

  14. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @steve816

  15. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    He takes 5 piles, so 150 cards is equal to 5 piles. Then you know that 1 pile is 150/5 = 30. Therefore his collection has 30*6 = 180 cards

  16. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.