anonymous
  • anonymous
Four friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $46.64.How much does each person owe?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Baby_Bear69
  • Baby_Bear69
Are you 9th grade k12?
Baby_Bear69
  • Baby_Bear69
Just take 46.64 and divide by 4
anonymous
  • anonymous
and thats how much each person owes^^^

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels.What is the unit price,p,per towel?
Baby_Bear69
  • Baby_Bear69
your taking the same test i did today
anonymous
  • anonymous
No....I dont have a test...Wait what unit
Baby_Bear69
  • Baby_Bear69
9p=54.90
Baby_Bear69
  • Baby_Bear69
unit 2 lesson 4 XD
Baby_Bear69
  • Baby_Bear69
i gtg :p sorry
anonymous
  • anonymous
What equation models this problem? Colin divided his baseball cards in 6 equal piles.He puts the cards from five into albums.How many cards are in his collection if he put 150 baseball cards into albums
anonymous
  • anonymous
Whats your math teacher? And what is todays work for math? @Baby_Bear69
anonymous
  • anonymous
@steve816
anonymous
  • anonymous
What equation models this problem? Colin divided his baseball cards in 6 equal piles.He puts the cards from five into albums.How many cards are in his collection if he put 150 baseball cards into albums
anonymous
  • anonymous
@steve816
anonymous
  • anonymous
He takes 5 piles, so 150 cards is equal to 5 piles. Then you know that 1 pile is 150/5 = 30. Therefore his collection has 30*6 = 180 cards

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.