pinklion23
  • pinklion23
Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
pinklion23
  • pinklion23
|dw:1442509786348:dw|
anonymous
  • anonymous
i got A
pinklion23
  • pinklion23
@triciaal

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

pinklion23
  • pinklion23
how?
anonymous
  • anonymous
no nvm i say b becuz $54.90 is how much they paid for 9 towels so that means 54.90 divided by p = 9 right or wrong
pinklion23
  • pinklion23
59* any number would be more than 9!
anonymous
  • anonymous
wat???????
pinklion23
  • pinklion23
54.90* any number would be more than 9
is3535
  • is3535
9p=54.90 p = 54.90/9 p = 6.10
anonymous
  • anonymous
so wat do u think the answer is
pinklion23
  • pinklion23
yeah i know that thx is anyway :) but idk the answer but i do think the answer is A i guess IDK!
pinklion23
  • pinklion23
can you help me?
pinklion23
  • pinklion23
i asked this 20 min ago and i have no clue :(
triciaal
  • triciaal
|dw:1442510892391:dw|
triciaal
  • triciaal
think the question is poorly written 2 parts 1) what equation and 2) find p
pinklion23
  • pinklion23
soA?
triciaal
  • triciaal
if the unit price per towel is p then which equation models the statement .....
triciaal
  • triciaal
yes
pinklion23
  • pinklion23
OMG thx i have like 4 more can you help me?
triciaal
  • triciaal
2) now find p
triciaal
  • triciaal
yes but have to leave very soon
triciaal
  • triciaal
new post
pinklion23
  • pinklion23
ok

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.