Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel?

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel?

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

|dw:1442509786348:dw|
i got A

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

how?
no nvm i say b becuz $54.90 is how much they paid for 9 towels so that means 54.90 divided by p = 9 right or wrong
59* any number would be more than 9!
wat???????
54.90* any number would be more than 9
9p=54.90 p = 54.90/9 p = 6.10
so wat do u think the answer is
yeah i know that thx is anyway :) but idk the answer but i do think the answer is A i guess IDK!
can you help me?
i asked this 20 min ago and i have no clue :(
|dw:1442510892391:dw|
think the question is poorly written 2 parts 1) what equation and 2) find p
soA?
if the unit price per towel is p then which equation models the statement .....
yes
OMG thx i have like 4 more can you help me?
2) now find p
yes but have to leave very soon
new post
ok

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question