A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

pinklion23

  • one year ago

Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel?

  • This Question is Closed
  1. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    |dw:1442509786348:dw|

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i got A

  3. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @triciaal

  4. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    how?

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    no nvm i say b becuz $54.90 is how much they paid for 9 towels so that means 54.90 divided by p = 9 right or wrong

  6. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    59* any number would be more than 9!

  7. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    wat???????

  8. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    54.90* any number would be more than 9

  9. is3535
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    9p=54.90 p = 54.90/9 p = 6.10

  10. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so wat do u think the answer is

  11. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yeah i know that thx is anyway :) but idk the answer but i do think the answer is A i guess IDK!

  12. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    can you help me?

  13. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i asked this 20 min ago and i have no clue :(

  14. triciaal
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1442510892391:dw|

  15. triciaal
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    think the question is poorly written 2 parts 1) what equation and 2) find p

  16. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    soA?

  17. triciaal
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    if the unit price per towel is p then which equation models the statement .....

  18. triciaal
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

  19. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    OMG thx i have like 4 more can you help me?

  20. triciaal
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    2) now find p

  21. triciaal
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes but have to leave very soon

  22. triciaal
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    new post

  23. pinklion23
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  24. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.