anonymous
  • anonymous
Please help! I will fan and medal you! A 24 pack of water bottles is $3.98. How much is each bottle? AND A 32 pack of water bottles is $4.98. How much is each water bottle.
Mathematics
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions.

anonymous
  • anonymous
Please help! I will fan and medal you! A 24 pack of water bottles is $3.98. How much is each bottle? AND A 32 pack of water bottles is $4.98. How much is each water bottle.
Mathematics
katieb
  • katieb
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
zzr0ck3r
  • zzr0ck3r
\(\dfrac{4.98}{32}\)
zzr0ck3r
  • zzr0ck3r
we take the cost of all of them, and divide it by the number Just like if 4 of something cost 1 dollar. then each one is 1/4 of a dollar i.e. 25cents

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

zzr0ck3r
  • zzr0ck3r
do the first one like I did the second one
anonymous
  • anonymous
That would be 0.155625? That doesn't seem to make much sense...
anonymous
  • anonymous
what you would do is divide the price of the water pack by how many water bottles are in the pack. So..3.98/24.
anonymous
  • anonymous
Okay, so the first one would be 15 cents and the second one would be 15 cents.
anonymous
  • anonymous
i mean 12 cents
anonymous
  • anonymous
the first one would be .16583 and the three is repeating
anonymous
  • anonymous
.155625, rounded it would be .16, would be the second one. Do you see how that works?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.