A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

The youth group is going on a trip to the state fair. The trip costs $63. Included in that price is $13 for a concert ticket and the cost of 2 passes, one for the rides and one for the game booths. Each of the passes costs the same price. Write an equation representing the cost of the trip, and determine the price of one pass. Solve your equation by showing your work and steps.

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    2x+13=63

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    wait @starlord6200

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    How did you come up with 2x+13+63?

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I said equals 63

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Yes 2x+13=63

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    So that's the answer

  7. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    U still there

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    no its the other way around.

  9. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No it's that

  10. ytrewqmiswi
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎ํํํํํํํํํํํํํํํํํํํํํ¯\_Ỏ̷͖͈̞̩͎̻̫̫̜͉̠̫͕̭̭̫̫̹̗̹͈̼̠̖͍͚̥͈̮̼͕̠̤̯̻̥̬̗̼̳̤̳̬̪̹͚̞̼̠͕̼̠̦͚̫͔̯̹͉͉̘͎͕̼̣̝͙̱̟̹̩̟̳̦̭͉̮̖̭̣̣̞̙̗̜̺̭̻̥͚͙̝̦̲̱͉͖͉̰̦͎̫̣̼͎͍̠̮͓̹̹͉̤̰̗̙͕͇͔̱͕̭͈̳̗̭͔̘̖̺̮̜̠͖̘͓̳͕̟̠̱̫̤͓͔̘̰̲͙͍͇̙͎̣̼̗̖͙̯͉̠̟͈͍͕̪͓̝̩̦̖̹̼̠̘̮͚̟͉̺̜͍͓̯̳̱̻͕̣̳͉̻̭̭̱͍̪̩̭̺͕̺̼̥̪͖̦̟͎̻̰_Ỏ̷͖͈̞̩͎̻̫̫̜͉̠̫͕̭̭̫̫̹̗̹͈̼̠̖͍͚̥͈̮̼͕̠̤̯̻̥̬̗̼̳̤̳̬̪̹͚̞̼̠͕̼̠̦͚̫͔̯̹͉͉̘͎͕̼̣̝͙̱̟̹̩̟̳̦̭͉̮̖̭̣̣̞̙̗̜̺̭̻̥͚͙̝̦̲̱͉͖͉̰̦͎̫̣̼͎͍̠̮͓̹̹͉̤̰̗̙͕͇͔̱͕̭͈̳̗̭͔̘̖̺̮̜̠͖̘͓̳͕̟̠̱̫̤͓͔̘̰̲͙͍͇̙͎̣̼̗̖͙̯͉̠̟͈͍͕̪͓̝̩̦̖̹̼_/¯ค้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay so the trip costs $63 all together, and this includes the $13 dollar concert ticket and two passes. we don't know how much these two passes are, so we will write it as 'p' (1) 13+2p=63 <-- this is the equation representing the cost of the trip (2) 2p=50 <-- minus 13 from both sides (3) p=25 <-- divide both dies by 2 so one pass is $25 This What I got ?

  12. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @starlord6200

  13. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Yea so either way it's the same thing but yes each ticket is 25

  14. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.