AndrewKaiser333
  • AndrewKaiser333
Maggie recently took a road trip. She bought 15 gallons of gasoline for $1.68 per gallon and 12 gallons at a price of $1.76 per gallon. She filled her tank once on the way back with 16 gallons at $1.65 per gallon. What was the average fuel cost per gallon on Maggie's trip?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
AndrewKaiser333
  • AndrewKaiser333
@mathstudent55
baru
  • baru
average fuel cost per gallon = (total cost) / (total number of gallons) total cost = (1.68 X 15) + (1.76*12) + (1.65*16) = $72.72 total no of gallons = 15+12+16 =43 average = 72.72 / 43 = $1.69

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.