A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Dameon solved this problem. Adrian paid $465.60 for 120 rubber pads for the bottom of his store's chairs. How much did Adrian pay for each rubber pad? Dameon thought the answer was $3.88. Is Dameon's answer reasonable? A. No, Dameon's answer should be closer to $0.40 B. No, Dameon's answer should be closer to $40. C. No, Dameon's answer should be closer to $400. D. Yes, Dameon's answer is reasonable.

  • This Question is Closed
  1. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    120 cost that much, so 1 will cost (1/120)the that cost

  2. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    one hundred twentieth the cost

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ??

  4. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[\frac{ $X~}{ 1~pad}=\frac{$465.60 }{ 120~pads }\]

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    is it C?

  6. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    X cost for 1 pad is equal to 465.60 cost for 120 pads

  7. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Divide 465.60 by 120, that is the cost per 1 pad

  8. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[\frac{ $465.60 }{ 120~pads } = \frac{ [$465.60/120] }{1~pad }\]

  9. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    or $3.88 / 1 pad

  10. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so it would be c?

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    never mind

  12. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    no, if he paid $400 for each one, then he paid 120 x 400 for the lot of em, which is not $465.60

  13. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so what is it?

  14. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    3.88 per , same as Dameon calculated

  15. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.