A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

The youth group is going on a trip to the state fair. The trip costs $64. Included in that price is $12 for a concert ticket and the cost of 2 passes, one for the rides and one for the game booths. Each of the passes costs the same price. Write an equation representing the cost of the trip, and determine the price of one pass. Solve your equation by showing your work and steps.

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Vocaloid

  2. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    total price = concert ticket + 2*(cost of pass) find the cost of the pass

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    12 + 2 * ( 2 ) ?

  4. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    nope, think carefully total price = 64 concert ticket = 12 total price = concert ticket + 2*(cost of pass) now finish the equation

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    64 = 12+2*

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    64 = 12 + 2 * ( 2 )

  7. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Vocaloid

  8. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    also, we can use a variable to represent the cost of the pass, so 64 = 12 + 2x solve for x

  9. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    x would equal 26 correct?

  10. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    because you have to subtract 12 from 64 which would equals 52 and 26 x 2 equals 52 so x=26

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i got x=26 @Vocaloid

  12. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I think that is correct

  13. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes, good

  14. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so complete answer?

  15. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    :D

  16. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    geny, read what the question is asking, then read over what we did

  17. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    64=12+(2x26) that should be right

  18. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    whats the equation? @Vocaloid

  19. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    64 = 12 + 2(26)

  20. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    read what I wrote 64 = 12 + 2x...

  21. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the equation is : 64 = 12 + 2x

  22. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    great

  23. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay thanks :)

  24. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    )Fiona has $18 to spend. She spent $4.25, including tax, to buy a notebook. She needs to save $9.75, but she wants to buy a snack. If crackers cost $0.50 per package including tax, what inequality would show the maximum number of packages that Fiona can buy? Solve your inequality by showing your work and steps.

  25. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Vocaloid

  26. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.5x + notebook + amount saved ≤ 18

  27. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.