anonymous
  • anonymous
At a store kayla bought a watermelon that weighed 54.4 pounds watermelon cost 1.30 a pound there are 16 oz in a pound how much did kayla watermelon cost
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Vocaloid
  • Vocaloid
1 pound = $1.30 54.4 pounds = 54*1.30 = ?
anonymous
  • anonymous
What about the .4
Vocaloid
  • Vocaloid
woops, 54.4*1.30

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Vocaloid
  • Vocaloid
good catch
anonymous
  • anonymous
My answer was 70.72 but my answer choices are 4.42 or 5.23
Vocaloid
  • Vocaloid
are you sure you didn't mean to type in 54.4 ounces?
anonymous
  • anonymous
Yeah its ounces
Vocaloid
  • Vocaloid
yeah, that's what I was thinking, too. that would be a pretty big watermelon! anyway, since there are 16 oz in a pound, then 54.4 ounces = 54.4/16 pounds = 3.4 3.4 pounds * 1.30 = 4.42
anonymous
  • anonymous
Josh will go to the pool 17 days this month a one day pass to the pool is 4.75 a monthly is 36.50 how much money will josh save by buying a monthly pass
Vocaloid
  • Vocaloid
monthly cost using the monthly pass = 36.50 monthly cost using the daily pass = 17*4.75 then subtract monthly - daily
Vocaloid
  • Vocaloid
*daily - monthly
anonymous
  • anonymous
So it will be 80.75-36.50
Vocaloid
  • Vocaloid
yes

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.