A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

At a store kayla bought a watermelon that weighed 54.4 pounds watermelon cost 1.30 a pound there are 16 oz in a pound how much did kayla watermelon cost

  • This Question is Closed
  1. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1 pound = $1.30 54.4 pounds = 54*1.30 = ?

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    What about the .4

  3. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    woops, 54.4*1.30

  4. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    good catch

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    My answer was 70.72 but my answer choices are 4.42 or 5.23

  6. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    are you sure you didn't mean to type in 54.4 ounces?

  7. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Yeah its ounces

  8. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yeah, that's what I was thinking, too. that would be a pretty big watermelon! anyway, since there are 16 oz in a pound, then 54.4 ounces = 54.4/16 pounds = 3.4 3.4 pounds * 1.30 = 4.42

  9. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Josh will go to the pool 17 days this month a one day pass to the pool is 4.75 a monthly is 36.50 how much money will josh save by buying a monthly pass

  10. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    monthly cost using the monthly pass = 36.50 monthly cost using the daily pass = 17*4.75 then subtract monthly - daily

  11. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    *daily - monthly

  12. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    So it will be 80.75-36.50

  13. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes

  14. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.