How do you use unit rates in the real world?

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

How do you use unit rates in the real world?

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

There are plenty of these scenarios. For example, when you go to Costco, there is often a unit rate for the cost. Ex: amount of cost / amount of product. Also, miles per gallon is another real life unit rate.
thats from google

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

can you give me when of your own example
sure i can, i go to bj's and i see that a bag of beans is 7.44 for a 3 pound bag and at the bottom of the sign it says $2.48 per pound. so the unit rate is $2.48 per pound of beans.
is that correct? @BishopPatton
Ik it is from google
Can you find the constant proportionality when given a certain situation?
A rate is a ratio that compares quantities in different units. Rates are commonly found in everyday life. The prices in grocery stores and department stores are rates. Rates are also used in pricing gasoline, tickets to a movie or sporting event, in paying hourly wages and monthly fees. A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, 25 miles per hour.
there is another example.
Can you find the constant proportionality when given a certain situation?
yeah duh that is easy stuff man
i don't even get medal i was the only one who gave AN ANSWER NOT OFF THE INTERNET THAT ANSWER IS FROM MY BRAIN YET ALL @BishopPatton CAN DO FOR YOU IS FIND THE ANSWERS ON THE INTERNET
i gave you a medal :)
Can you find the constant proportionality when given a certain situation?
my second one was from my brain dude.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question