A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

How do you use unit rates in the real world?

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @texaschic101

  2. BishopPatton
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    There are plenty of these scenarios. For example, when you go to Costco, there is often a unit rate for the cost. Ex: amount of cost / amount of product. Also, miles per gallon is another real life unit rate.

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thats from google

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    can you give me when of your own example

  5. OregonDuck
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    sure i can, i go to bj's and i see that a bag of beans is 7.44 for a 3 pound bag and at the bottom of the sign it says $2.48 per pound. so the unit rate is $2.48 per pound of beans.

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    is that correct? @BishopPatton

  7. BishopPatton
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Ik it is from google

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Can you find the constant proportionality when given a certain situation?

  9. BishopPatton
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    A rate is a ratio that compares quantities in different units. Rates are commonly found in everyday life. The prices in grocery stores and department stores are rates. Rates are also used in pricing gasoline, tickets to a movie or sporting event, in paying hourly wages and monthly fees. A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, 25 miles per hour.

  10. BishopPatton
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    there is another example.

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Can you find the constant proportionality when given a certain situation?

  12. OregonDuck
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yeah duh that is easy stuff man

  13. OregonDuck
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i don't even get medal i was the only one who gave AN ANSWER NOT OFF THE INTERNET THAT ANSWER IS FROM MY BRAIN YET ALL @BishopPatton CAN DO FOR YOU IS FIND THE ANSWERS ON THE INTERNET

  14. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i gave you a medal :)

  15. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Can you find the constant proportionality when given a certain situation?

  16. BishopPatton
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    my second one was from my brain dude.

  17. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.