anonymous
  • anonymous
How do you use unit rates in the real world?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
@texaschic101
BishopPatton
  • BishopPatton
There are plenty of these scenarios. For example, when you go to Costco, there is often a unit rate for the cost. Ex: amount of cost / amount of product. Also, miles per gallon is another real life unit rate.
anonymous
  • anonymous
thats from google

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
can you give me when of your own example
OregonDuck
  • OregonDuck
sure i can, i go to bj's and i see that a bag of beans is 7.44 for a 3 pound bag and at the bottom of the sign it says $2.48 per pound. so the unit rate is $2.48 per pound of beans.
anonymous
  • anonymous
is that correct? @BishopPatton
BishopPatton
  • BishopPatton
Ik it is from google
anonymous
  • anonymous
Can you find the constant proportionality when given a certain situation?
BishopPatton
  • BishopPatton
A rate is a ratio that compares quantities in different units. Rates are commonly found in everyday life. The prices in grocery stores and department stores are rates. Rates are also used in pricing gasoline, tickets to a movie or sporting event, in paying hourly wages and monthly fees. A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, 25 miles per hour.
BishopPatton
  • BishopPatton
there is another example.
anonymous
  • anonymous
Can you find the constant proportionality when given a certain situation?
OregonDuck
  • OregonDuck
yeah duh that is easy stuff man
OregonDuck
  • OregonDuck
i don't even get medal i was the only one who gave AN ANSWER NOT OFF THE INTERNET THAT ANSWER IS FROM MY BRAIN YET ALL @BishopPatton CAN DO FOR YOU IS FIND THE ANSWERS ON THE INTERNET
anonymous
  • anonymous
i gave you a medal :)
anonymous
  • anonymous
Can you find the constant proportionality when given a certain situation?
BishopPatton
  • BishopPatton
my second one was from my brain dude.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.