A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

The price of bananas at a farm is $0.97 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of bananas? c = 0.97 − n c = 0.97 + n c = 0.97n c equals 0.97 over n

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Do you have any guess at what the answer is?

  2. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    #pounds * ( cost / lb)

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    c?

  4. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    pounds cancel there, look at the units , they have to be the same on both sides of the equation

  5. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    right

  6. DanJS
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    The first two have units cost = ($/lb ) + lb not good

  7. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.