Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 54.90p = 9 B.p/9=54.90 C. 9p = 54.90 D.p/54.90=9

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 54.90p = 9 B.p/9=54.90 C. 9p = 54.90 D.p/54.90=9

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

"per" means "divided by "
I know...
so \[54.90\div 9=?\]

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

6.1?
@satellite73 am I right
your math is right, but look at the answers and see if you can match up what steps you did to the answers
I know thats why im confused
well, what is the opposite of division?
C?
yes
Thank You!!
ok

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question