anonymous
  • anonymous
Solve the following problem. It may be helpful to use draw a chart on scrap paper to organize the information and write the equation. Be sure to show all steps (V.E.S.T.) and work in order to receive full credit. A grocer wants to make a 10-pound mixture of cashews and peanuts that he can sell for $3.29 per pound. If cashews cost $5.60 per pound and peanuts cost $2.30 per pound, how many pounds of each must he mix?
Mathematics
schrodinger
  • schrodinger
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
5.6 (10-P) + 2.3P = 3.29 P= lbs of peanuts There u go :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.