anonymous
  • anonymous
Medalllll plzzz help A book store was selling 5 books for $27.25. Online you could buy 6 books for $32.16. What is the Unit price of buying a book in the store verses buying online and which is the better deal?
Mathematics
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

YoloShroom
  • YoloShroom
alright so, we want to find what the cost of one book is, in both the book store and online so that we can find out the better deal
YoloShroom
  • YoloShroom
So we get 27.25/5 for the book store, and 32.16/6 for online, wanna try those numbers out for me?
anonymous
  • anonymous
5.45 for the book store and 5.36 for online @YoloShroom

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

YoloShroom
  • YoloShroom
Yup, so that's the price per book. According to these numbers, which is the better deal?
anonymous
  • anonymous
Online? @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
Yup!! Understand it now?
anonymous
  • anonymous
Yeah that was pretty easy can u help me with another 1? @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
Ofcourse ^_^
anonymous
  • anonymous
A boat can travel 42 miles on 6 gallons of gasoline. How much gasoline will it need to go to 364 miles? @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
Lets see.
anonymous
  • anonymous
YoloShroom
  • YoloShroom
where do you think we should start?
anonymous
  • anonymous
Using proportions? @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
yup so try and see what 1 mile equals in gallons.
anonymous
  • anonymous
Idk its a little confusing? @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
alright so, what i did was, |dw:1444085216755:dw|
YoloShroom
  • YoloShroom
got it? ^_^
anonymous
  • anonymous
So the answer is 7? @YoloShroom isnt supposed to be x in the bottom? @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
7 isnt the answer, but 7 is the way to get to the answer. So, since it's 7 miles to one gallon, we know that if we find how many times 7 goes into 364, that we'll get the number of gallons we need right?
anonymous
  • anonymous
So its 52? @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
yeah, it will take 52 gallons to go 364 miles
YoloShroom
  • YoloShroom
Do you understand how we got to that?
anonymous
  • anonymous
Yeah now I do thanks:) @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
alright if u need any more help u can straight up msg me, and ill do by best to figure it out and explain it :) What math class is this for ?
anonymous
  • anonymous
Algebra for 8th grade @YoloShroom
YoloShroom
  • YoloShroom
Hmm, kk ^_^ Have a nice day! gl in math!

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.