anonymous
  • anonymous
@isaiah97 At the city museum, child admission is $5.70 and adult admission is $9.40. On Tuesday, 176 tickets were sold for a total sales of $1362.10. How many child tickets were sold that day?
Mathematics
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
238
anonymous
  • anonymous
first try wrong
anonymous
  • anonymous
does it say how many adult tickets where sold

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
no
anonymous
  • anonymous
wtf idk dis college work
anonymous
  • anonymous
lol
anonymous
  • anonymous
is dat a yeah
anonymous
  • anonymous
+5.70x−9.401769.40x =1362.10 +−3.70x1654.40 =1362.10 −3.70x =−292.30 x =−292.30−3.70 x =79
texaschic101
  • texaschic101
a + c = 176....and since we are looking for c, rearrange to a = 176 - c 5.70c + 9.40a = 1362.10 now it is just a substitution problem... Let me set it up for you... 5.70c + 9.40(176 - c) = 1362.10 can you do the math and finish....solve for c and you will have your answer
anonymous
  • anonymous
i did it was 79 ty
texaschic101
  • texaschic101
I was just explaining....not just giving the answer
anonymous
  • anonymous
i understand it was my question and a friend wanted to help.. i wrote out how i recieved the answer so he would know.. thank you for not just posting answer
texaschic101
  • texaschic101
its all good :)
anonymous
  • anonymous
@isaiah97 ready for another
anonymous
  • anonymous
sure u make me fell dumb
anonymous
  • anonymous
I was close @Missiey
anonymous
  • anonymous
Felipe's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Felipe $4.15 per pound, and type B coffee costs $5.20 per pound. This month's blend used three times as many pounds of type B coffee as type A, for a total cost of $711.00 . How many pounds of type A coffee were used?
anonymous
  • anonymous
30
anonymous
  • anonymous
close 36
anonymous
  • anonymous
here lets do something different
anonymous
  • anonymous
freakin genius status yeah I am so smart
anonymous
  • anonymous
Solve the following system of equations. -7x+6y=6 -4x-9y=-9 x= y=
anonymous
  • anonymous
-1x+12y 5x-y

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.