6 Pencils for 13 Dollars Write the rate as a unit rate for the above problem and solve the problem

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

6 Pencils for 13 Dollars Write the rate as a unit rate for the above problem and solve the problem

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

A unit rate has a denominator of 1...you are wanting to find out how much 1 pencil costs. 6/13 = 1/x....6 pencils to $13 = 1 pencil for $x now we cross multiply because this is a proportion 6x = 13 -- now divide by 6 on both sides x = 13/6 x = 2.166 rounds to $2.17 so the unit rate is 2.17/1
yup i agree with @texaschic101
Thanks

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

:) confirmation is always good
;)
@texaschic101 do you know science?

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question