anonymous
  • anonymous
A 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions. Pounds 5 15 Cost ($) 0.70 3.50 7 Apples cost $ per pound.
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
this is so confusing to me
texaschic101
  • texaschic101
so your wanting to find out how much a 1 lb. bag costs ?
anonymous
  • anonymous
yes

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

texaschic101
  • texaschic101
5 lbs cost 3.50 1 lb costs 3.50/5 = 70 cents
anonymous
  • anonymous
thanks
texaschic101
  • texaschic101
sure thing :)
anonymous
  • anonymous
15 pounds cost how much though?
texaschic101
  • texaschic101
if 1 lb costs 70 cents...then 15 lbs costs (0.70 x 15) = $ 10.50
anonymous
  • anonymous
ok thanks again!
texaschic101
  • texaschic101
no problem :)
anonymous
  • anonymous
1 more thing how many lbs is 7$
anonymous
  • anonymous
i need sme help

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.