A 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions. Pounds 5 15 Cost ($) 0.70 3.50 7 Apples cost $ per pound.

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

A 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions. Pounds 5 15 Cost ($) 0.70 3.50 7 Apples cost $ per pound.

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

this is so confusing to me
so your wanting to find out how much a 1 lb. bag costs ?
yes

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

5 lbs cost 3.50 1 lb costs 3.50/5 = 70 cents
thanks
sure thing :)
15 pounds cost how much though?
if 1 lb costs 70 cents...then 15 lbs costs (0.70 x 15) = $ 10.50
ok thanks again!
no problem :)
1 more thing how many lbs is 7$
i need sme help

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question