A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 6 pounds of jelly beans and 2 pounds of almonds, the total cost is $20. For 3 pounds of jelly beans and 5 pounds of almonds, the total cost is $23. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds. Costforeachpoundofjellybeans:$ Costforeachpoundofalmonds:$

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 6 pounds of jelly beans and 2 pounds of almonds, the total cost is $20. For 3 pounds of jelly beans and 5 pounds of almonds, the total cost is $23. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds. Costforeachpoundofjellybeans:$ Costforeachpoundofalmonds:$

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

This problem can be solved with a system of equations. Are you learning how to solve systems of equations?
been a while cant quite remember how to do it
First, we need to write the two equations. Then, we'll solve them.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

6x+2y=20 3x+5y=23 is that correct
We need to choose two variables. Since most of the time we are used to using x and y as variables, let's use x and y. Let x = the cost per pound of jelly beans. Let y = the cost per pound of almonds.
The first case we have is "For 6 pounds of jelly beans and 2 pounds of almonds, the total cost is $20." If jelly beans cost x dollars per pound, and you buy 6 pounds, how much does it cost?
6x+2y=20 3x+5y=23 is that correct
Yes, you are correct. Now you have the two equations for our system of equations. Now we need to solve the system of equations.
We can use the substitution method. First, take the first equation you wrote, and divide the entire equation by 2. What do you get?
6x + 2y = 20 Divide the entire equation by 2 to get: 3x + y = 10 Now we solve the equation for y: y = 10 - 3x Now we do the substitution step. Since y = 10 - 3x, where we see y in the second equation, we substitute y with 10 - 3x 3x + 5y = 23 3x + 5(10 - 3x) = 23 Simplify the parentheses with the distributive property: 3x + 50 - 15x = 23 Collect like terms on the left side: -12x + 50 = 23 Subtract 50 from both sides: -12x = -27 Divide both sides by -12: x = 2.25 Now that we know x, substitute x in the first original equation to find y. 6x + 2y = 20 6(2.25) + 2y = 20 13.5 + 2y = 20 2y = 6.5 y = 3.25 The price of jelly beans is $2.25 per pound, and the price of almonds is $3.25 per pound
I have to go. Take your time to go over the solution. If you have questions, just ask, and I'll try to answer when I get back.
ty i am looking iver to make sure i got it.. i have 5 like this
yw
Thanks for taking the time to explain this to me.. Your help got me a 100 on my final exam
Wow. That's great. Congratulations.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question