anonymous
  • anonymous
How many pounds of candy selling for $1.75 a pound should be added to three pounds of candy selling for $4.50 a pound to create a blend, which will sell for $3.40 a pound?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
mathmate
  • mathmate
Mixing/blending problems. To solve these problems, set up an equation relating the total price of all the candies, and divide by the total weight. Represent the unknown by a variable (such as x) and solve for x. "How many pounds of candy selling for $1.75 a pound" So call this "how many" x (in pounds), so Total cost of cheaper candy = 1.75x total cost of expensive candy = 4.50(3) Total cost = 1.75x+3(4.50) Total weight = 3+x Unit price of mixture = total cost / total weight = (1.75x+3(4.50)) / (3+x) = 3.40 So solve for x Cross multiply: (1.75x+13.50)=3.40\(\times\)(3+x) I will leave it to you to solve for x, which is the weight of candy costing $1.75 a pound. Note: as a rough check, the unit price of the mixture must be between unit prices of the two components. If not, there is probably a mistake.
anonymous
  • anonymous
@mathmate what did you end up getting for x?
mathmate
  • mathmate
Post your answer and I'll be glad to check it for you. Please also include how you solved it.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.