Foodislife
  • Foodislife
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put weight or cost on the x-axis? Which one would you put on the y-axis? d. Plot the two points described. e. How much would 5 pounds of cherries cost? What did you do to solve this problem?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Foodislife
  • Foodislife
i just need help answering E.
hlambach
  • hlambach
If you have the cost per pound, just multiply that value by 5.
Foodislife
  • Foodislife
ok thank you so much

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

hlambach
  • hlambach
A medal would by greatly aprreciated. :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.