anonymous
  • anonymous
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.29 Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.59
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
just divide it
anonymous
  • anonymous
divide 25 into 3.29
anonymous
  • anonymous
nope divide the price with the quantity

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
its 7.59878419
anonymous
  • anonymous
its choice B!!!!!! :)
briggles1999
  • briggles1999
All you have to do is take $3.29 divide that by 25 to get the amount per ounce and then $4.59 divided by 45 so yes B is correct :)
anonymous
  • anonymous
Thanks @briggles1999 :)
briggles1999
  • briggles1999
np:)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.