anonymous
  • anonymous
A pack with 6 cans of juice costs $3.48. what is the unit rate? (1 point) @hungergames13 $0.49 per can $0.50 per can $0.58 per can $0.60 per can
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
i wanna say A
anonymous
  • anonymous
tht was my guess too
anonymous
  • anonymous
@TheSmartOne

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

TheSmartOne
  • TheSmartOne
A is wrong
anonymous
  • anonymous
oh
xMissAlyCatx
  • xMissAlyCatx
|dw:1447170301538:dw|
xMissAlyCatx
  • xMissAlyCatx
Divide both sides by 6 !
TheSmartOne
  • TheSmartOne
^ exactly!
anonymous
  • anonymous
@xMissAlyCatx I got... 1x = 1.72413793103
xMissAlyCatx
  • xMissAlyCatx
That is incorrect.
anonymous
  • anonymous
i know
xMissAlyCatx
  • xMissAlyCatx
|dw:1447170898935:dw|
anonymous
  • anonymous
i dont get it but ok thanks
TheSmartOne
  • TheSmartOne
.-.
xMissAlyCatx
  • xMissAlyCatx
Okay so what you're doing is putting 6 with x because "x" represents each individual can.. You divide 3.48 by 6 .. I think what you did is divided 6 by 3.48 which is why you got 1.7 ...
anonymous
  • anonymous
oh i thoughtyou always divide the bigger number first cause i did that ok thanks
xMissAlyCatx
  • xMissAlyCatx
|dw:1447171049081:dw|
xMissAlyCatx
  • xMissAlyCatx
Lol, so you got it now?
anonymous
  • anonymous
yes thank you
TheSmartOne
  • TheSmartOne
you see you have 6 cans = 3.48 You need to find the unit rate which is 1 can = ?? So if you divide both sides by 6: \(\Large \frac{6~cans}{6} =\frac{3.48}{6}\) Then you get: \(\Large 1 ~can = \frac{3.48}{6}=0.58\)
anonymous
  • anonymous
yea ik i already understand

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.