jaylelile
  • jaylelile
I keep coming up with 0, I must be doing something wrong. Please help! Candy cost $1.55 per pound. where x represents the number of pounds, how many pounds of candy can you buy with $15?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
UsukiDoll
  • UsukiDoll
I'm not 100% sure on it because it has been a while. However we could try and set up an equation for this. so we are given $1.55 per pound for candy x - number of pounds and we need to know how many pounds we can buy with $15 suppose the equation is set up like $1.55x = $15 then divide 1.55 on both sides to find out how many pounds we can buy with $15.
jaylelile
  • jaylelile
ohhhh okay I think that's right I got 9.68 lbs. thank you so much!
UsukiDoll
  • UsukiDoll
yes!

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.