Tal_Tal
  • Tal_Tal
Fan and medal! The ratio of the number of cups of yellow paint to the number of cups of blue paint that Greg mixed to make a shade of green paint is 2:1. Part A: Write a sentence to describe the number of cups of yellow paint that Greg mixed with each cup of blue paint. (4 points) Part B: How many cups of blue paint should Greg add to each cup of yellow paint to make the shade of green? Explain your reasoning. (4 points) Part C: If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint? (2 points)
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Tal_Tal
  • Tal_Tal
@bibby
Tal_Tal
  • Tal_Tal
I know it's a lot but I'm really stuck
bibby
  • bibby
the unit price is a simplified fraction. if we want the unit price of price per cup we set up a fraction such that we have the price over the amount of cups \(\dfrac{$54}{6 \text{ cups}}=\dfrac{$9}{1cup}\)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Tal_Tal
  • Tal_Tal
Which part is that for
bibby
  • bibby
I said unit price there's only one part that asked for unit price
Tal_Tal
  • Tal_Tal
oh okay
bibby
  • bibby
2:1 yellow:blue part a: There are twice the amount of yellow cups of paint as there are blue cups of paint.
bibby
  • bibby
part b: since we want 2 yellow + 1 blue 2y+1b we wanna know how much blue gets added to 1 cup of yellow so we divide both sides by 2 y+\(\dfrac{1}{2}b\)
Tal_Tal
  • Tal_Tal
Thank you!

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.